ISL97632IRT26Z-T
ISL97632IRT26Z-T ISL97632IRT26Z-T - Brand New RENESAS LED Drivers
Get Quote
Buy Now
ISL97632IRT26Z-T
ISL97632IRT26Z-T - Brand New RENESAS LED Drivers
Manufacturer Part No: ISL97632IRT26Z-T In Stock
MOQ: 1pcs
Category: LED Drivers
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryLED Drivers
Series-
TypeDC DC Regulator
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case8-WFDFN Exposed Pad
Frequency1.45MHz
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
ApplicationsBacklight
Supplier-Device-Package8-TDFN (2x3)
Number-of-Outputs1 Output
Rated Output Current30mA
Internal-Switch-sYes
TopologyStep-Up (Boost)
Supply Voltage5.5V
Voltage-Supply-Min2.4V
Voltage-Output-
Dimming-
Product Details
__
White LED Driver with Digital Dimming
The ISL97632 represents an efficient and highly integrated PWM boost LED driver that is suitable for 1.8” to 3.5” LCDs that employ 2 to 6 white LEDs for backlighting. With integrated Schottky diode, OVP, and dynamic digital dimming capability, the ISL97632 provides a simple, reliable, and flexible solution to the backlight designers.
Features
• 5-Bit Digital Dimming Control
• Drives up to 6 LEDs in Series
• OVP (14V, 18V and 26V for 3, 4, and 6 LEDs applications)
• Integrated Schottky Diode
• 2.4V to 5.5V input
• 86% Efficiency
• 1.4MHz Switching Frequency Allows Small LC
• Enable for Shutdown Function or Zero Brightness Setting
• 1µA Shutdown Current
• Internally Compensated
• 8 Ld DFN (2mmx3mm)
• Pb-Free Plus Anneal Available (RoHS Compliant)
Applications
• LED backlighting for
- Cell phones
- Smartphones
- MP3
- PMP
- Automotive Navigation Panel
- Portable GPS
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay