AP6015-18M10G-13
AP6015-18M10G-13 AP6015-18M10G-13 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
AP6015-18M10G-13
AP6015-18M10G-13 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: AP6015-18M10G-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesAP6015
TypeSwitching Regulator
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.005051 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseMSOP-10
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package10-MSOP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching1MHz
Current-Output800mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage1.8V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.5V
Voltage-Input-Max5.5V
General Description
Features
• High efficiency synchronous step-down converter with greater than 94%
• 2.5V to 5.5V operating input voltage range
• Adjustable output voltage range from 0.8V to VIN
• Fixed output voltage options: 1.8V, 2.5V and 3.3V
• Up to 800mA output current
• High efficiency over a wide range of load currents
• PWM operation mode
• Internal soft-start function
• Typical quiescent current of 150μA
• MSOP-10L: Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/ RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• Mobile Handsets
• PDAs, Ultra Mobile PCs
• Portable Media Players, Digital Still/Video Cameras
• USB-based DSL Modems
• LAN/WLAN/WPAN/WWAN Modules
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay