AD8010AR-16-REEL7
AD8010AR-16-REEL7 AD8010AR-16-REEL7 - Brand New Analog Devices IC Chips
Get Quote
Buy Now
AD8010AR-16-REEL7
AD8010AR-16-REEL7 - Brand New Analog Devices IC Chips
Manufacturer Part No: AD8010AR-16-REEL7 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryIC Chips
MfrAnalog Devices Inc.
Series-
PackageBulk
Product-StatusObsolete
Amplifier-TypeCurrent Feedback
Number-of-Circuits1
Output-Type-
Slew-Rate800V/µs
-3db-Bandwidth230 MHz
Current-Input-Bias10 µA
Voltage-Input-Offset5 mV
Current-Supply15.5mA
Current-Output-Channel200 mA
Voltage-Supply-Span-Min9 V
Voltage-Supply-Span-Max12 V
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case16-SOIC (0.295" 7.50mm Width)
Supplier-Device-Package16-SOIC
Base-Product-NumberAD8010
PRODUCT DESCRIPTION
The AD8010 is a low power, high current amplifier capable of delivering a minimum load drive of 175 mA. Signal performance such as 0.02% and 0.03° differential gain and phase error is maintained while driving eight 75 Ω back terminated video lines.
FEATURES
200 mA of Output Current
9 Ω Load
SFDR –54 dBc @ 1 MHz
Differential Gain Error 0.04%, f = 4.43 MHz
Differential Phase Error 0.06°, f = 4.43 MHz
Maintains Video Specifications Driving Eight Parallel
75 Ω Loads
0.02% Differential Gain
0.03° Differential Phase
0.1 dB Gain Flatness to 60 MHz
THD –72 dBc @ 1 MHz, RL = 18.75 Ω
IP3 42 dBm @ 5 MHz, RL = 18.75 Ω
1 dB Gain Compression 21 dBm @ 5 MHz, RL = 100 Ω
230 MHz –3 dB Bandwidth, G = +1, RL = 18.75 Ω
800 V/μs Slew Rate, RL = 18.75 Ω
25 ns Settling Time to 0.1%
Available in 8-Lead DIP, 16-Lead Wide Body SOIC and
Thermally Enhanced 8-Lead SOIC
APPLICATIONS
Video Distribution Amplifier
VDSL, xDSL Line Driver
Communications
ATE
Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay