APE1117H-25
APE1117H-25 APE1117H-25 - Brand New APEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APE1117H-25
APE1117H-25 - Brand New APEC IC Chips
Manufacturer Part No: APE1117H-25 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAPEC
Product CategoryIC Chips
General Description
APE1117 is a low dropout positive adjustable or fixed-mode regulator with minimum of 1A output current capability. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC applications such as high- speed bus termination and low current 3.3V logic supply. APE1117 is also well suited for other applications such as VGA cards. APE1117 is guaranteed to have lower than 1.5V dropout at full load current making it ideal to provide well- regulated outputs of 1.25 to 5.0 with 6.4V to 16V input supply.
Features
- 1.5V maximum dropout at full load current
- Fast transient response
- Output current limiting
- Built-in thermal shutdown
- Packages: SOT223, TO252, SOT89,
- Good noise rejection
- 3-Terminal Adjustable or Fixed 1.5V, 1.8V, 1.9V,
2.5V, 3.3V, 5.0V
- Halogen Free & RoHS Compliant product
Applications
- PC peripheral
- Communication
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay