031306.3HXP
031306.3HXP 031306.3HXP - Brand New Littelfuse Fuses
Get Quote
Buy Now
031306.3HXP
031306.3HXP - Brand New Littelfuse Fuses
Manufacturer Part No: 031306.3HXP In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fuses
Contact us
ManufacturerLittelfuse
Product CategoryFuses
Color-
Series313
ProductGlass Fuse
TypeSpecialty Fuses
PackagingBulk Alternate Packaging
Unit-Weight0.098767 oz
Mounting-StyleHolder / Clip
Current-Rating6.3A
Termination-StyleClip
TradenameSlo-Blo
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Length31.75 mm
Package-Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeHolder
Size-Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage-Rating-AC250 V
Voltage-Rating-DC-
Fuse-TypeCartridge, Glass
Response-TimeSlow
ApprovalsCE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Breaking-Capacity-Rated-Voltage200A
MeltingI2t242
Diameter6.35 mm
Product-TypeAxial Lead and Cartridge Fuse
Resistance0.0152 Ohms
Fuse-Size-Group3AG (6.3 mm x 32 mm)
Indicator-StyleWithout Indicator
Interrupt-Rating100 A
Body-StyleCylindrical
Product Details
__
[ Littelfuse ]
Description
Features
• In accordance with UL Standard 248-14
• Available in cartridge and axial lead format and with various forming dimensions
• RoHS compliant and Lead-free
Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay