MIC39101-2.5BM
MIC39101-2.5BM MIC39101-2.5BM - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC39101-2.5BM
MIC39101-2.5BM - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC39101-2.5BM In Stock
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC
Voltage-InputUp to 16V
Current-Output1A
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.41V @ 1A