311SM706-H58
Get Quote
Buy Now
311SM706-H58
311SM706-H58 - Brand New Honeywell Sensing and Productivity Solutions Snap Action, Limit Switches
Manufacturer Part No: 311SM706-H58 In Stock
Contact us
ManufacturerHoneywell Sensing and Productivity Solutions
Product CategorySnap Action, Limit Switches
SeriesSM
TypeBasic Switch
PackagingBulk
Current-Rating4A (AC), 5A (DC)
Termination-StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
MountingPanel
Mounting-TypeChassis Mount
Features-
Ingress Protection Rating-
CircuitSPDT
Voltage-Rating-AC-
Voltage-Rating-DC30 VDC
Valve ActuatorLever, Roller
Contact-FormSPDT
Switch-FunctionOn-Mom
Operating-Force-Torque16gf
Release-Force3gf
Pretravel0.085" (2.16mm)
Differential-Travel0.013" (0.33mm)
Overtravel0.018" (0.45mm)
Operating-Force0.5 N
Actuator-MaterialRoller Lever
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay