APX810-23SRG-7
APX810-23SRG-7 APX810-23SRG-7 - Brand New Diodes Incorporated Supervisors
Get Quote
Buy Now
APX810-23SRG-7
APX810-23SRG-7 - Brand New Diodes Incorporated Supervisors
Manufacturer Part No: APX810-23SRG-7 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Supervisors
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategorySupervisors
SeriesAPX810
TypeSimple Reset/Power-On Reset
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23R-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeActive High Push-Pull
Supplier-Device-PackageSOT23R
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Voltage monitoring relays1
Reset-Timeout140 ms Minimum
Voltage-Threshold2.25V
Pd-Power-Dissipation400 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current30 uA
Battery-Backup-SwitchingNo Backup
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.1 V
Watchdog-TimersNo Watchdog
Threshold-Voltage2.5 V 3 V 3.3 V 5 V
Input Monitoring1 Input
Manual-ResetNo Manual Reset
Chip-Enable-SignalsNo Chip Enable
Power-Fail-DetectionNo
Reset-Delay-Time200 ms
Overvoltage-Threshold2.3 V
Undervoltage-Threshold2.2 V
General Description
The APX321/APX358/APX324 are low voltage (2.5V to 5.5V) single, dual and quad operational amplifiers. The APX321/APX358/APX324 are designed to effectively reduce cost and space at low voltage levels. These devices have the capability of rail-to-rail output swing and input common-mode voltage range. They can also achieve an efficient speed-to-power ratio, utilizing 1 MHz bandwidth and 1 V/µs slew rate at a low supply current. Reducing noise pickup and increasing signal integrity can be achieved by placing the device close to the signal source. The APX321 is available in 5-Pin SOT353/SOT25 packages that reduce space on pc boards and portable electronic devices. The APX324 is available in the TSSOP-14L package. The APX358 is available in the MSOP-8L and SOP-8L packages.
Features
(For V+=5V and V-=0V typical unless otherwise noted)
• Guaranteed 2.7V and 5V performance
• Crossover distortion eliminated
• Operating temperature range (-40°C to +85°C)
• Gain-bandwidth 1 MHz
• Low supply current
• APX321 110 µA Typ
• APX358 190 µA Typ
• Rail-to-rail output swing @ 10 kΩ
• V+ -10 mV
• V- +10 mV
• Input Common Mode Voltage Range (0 to V+-0.2V)
• Manufactured in standard CMOS process
• SOT353, SOT25, MSOP-8L, SOP-8L and TSSOP-14L: Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead-free Finish / RoHS Compliant (Note 4)
Applications
• Active filters
• General purpose low voltage applications
• General purpose portable devices
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay