ADP7102ARDZ-2.5-R7
ADP7102ARDZ-2.5-R7 ADP7102ARDZ-2.5-R7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
ADP7102ARDZ-2.5-R7
ADP7102ARDZ-2.5-R7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: ADP7102ARDZ-2.5-R7 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesADP7102
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC-EP
Voltage-Input3.3 V ~ 20 V
Current-Output300mA
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min450mA
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Current300 mA
GENERAL DESCRIPTION
The ADP7102 is a CMOS, low dropout linear regulator that operates from 3.3 V to 20 V and provides up to 300 mA of output current. This high input voltage LDO is ideal for regulation of high performance analog and mixed signal circuits operating from 19 V to 1.22 V rails. Using an advanced proprietary architecture, it provides high power supply rejection, low noise, and achieves excellent line and load transient response with just a small 1 µF ceramic output capacitor.
FEATURES
Input voltage range: 3.3 V to 20 V
Maximum output current: 300 mA
Low noise: 15 µV rms for fixed output versions
PSRR performance of 60 dB at 10 kHz, VOUT = 3.3 V
Reverse current protection
Low dropout voltage: 200 mV at 300 mA load
Initial accuracy: ±0.8%
Accuracy over line, load, and temperature: −2%, +1%
Low quiescent current (VIN = 5 V), IGND = 750 μA with 300 mA
load
Low shutdown current: 40 µA at VIN = 12 V
Stable with small 1 µF ceramic output capacitor
7 fixed output voltage options: 1.5 V, 1.8 V, 2.5 V, 3 V, 3.3 V,
5 V, and 9 V
Adjustable output from 1.22 V to VIN – VDO
Foldback current limit and thermal overload protection
User programmable precision UVLO/enable
Power good indicator
8-lead LFCSP and 8-lead SOIC packages
APPLICATIONS
Regulation to noise sensitive applications: ADC, DAC
circuits, precision amplifiers, high frequency oscillators,
clocks, and PLLs
Communications and infrastructure
Medical and healthcare
Industrial and instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay