593D475X9016A2TE3
593D475X9016A2TE3 593D475X9016A2TE3 - Brand New Vishay Sprague Tantalum Capacitors
Get Quote
Buy Now
593D475X9016A2TE3
593D475X9016A2TE3 - Brand New Vishay Sprague Tantalum Capacitors
Manufacturer Part No: 593D475X9016A2TE3 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Sprague
Product CategoryTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 593D
TypeMolded
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case1206 (3216 Metric)
Capacitance4.7μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesGeneral Purpose
Voltage-Rated16V
Size-Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance±10%
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
ESR-Equivalent-Series-Resistance2.5 Ohm
Height-Seated-Max0.071" (1.80mm)
Manufacturer-Size-CodeA
FEATURES
• Low ESR
• Molded case available in five case codes
• Terminations: 100 % matte tin, standard, tin/lead available
• High ripple current carrying capability
• Compatible with “High Volume” automatic pick and place equipment
• Moisture sensitivity level 1
• Compliant terminations
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay