0438.250WR
0438.250WR 0438.250WR - Brand New Littelfuse Fuses
Get Quote
Buy Now
0438.250WR
0438.250WR - Brand New Littelfuse Fuses
Manufacturer Part No: 0438.250WR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fuses
Contact us
ManufacturerLittelfuse
Product CategoryFuses
Color-
Series438
ProductSurface Mount Fuse
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating250mA
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 150 C
Height0.502 mm
Length1.54 mm
Width0.85 mm
Package-Case0603 (1608 Metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.061" L x 0.033" W x 0.020" H (1.54mm x 0.85mm x 0.50mm)
Voltage-Rating-AC32 V
Voltage-Rating-DC32 VDC
Fuse-TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Response-TimeFast
ApprovalsCSA, UL
Breaking-Capacity-Rated-Voltage50A
MeltingI2t0.0017
Resistance2.024 Ohms
Fuse-Size-Group0603 (1608 metric)
Interrupt-Rating50 Amps at 32 VoltsDC
Product Details
__
Overview: Mini-Fit BMI Connectors
Description: Mini-Fit BMI Header, Dual Row, Right-Angle, 18 Circuits, 6.35mm PCB Thickness, 260C Wave Solderable with Snap-In Metal Pins, PA Polyamide Nylon 4/6, UL 94V-0, with Tin (Sn) Over Nickel (Ni) Plating
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay