B16-75HCP
B16-75HCP - Brand New EON IC Chips
- One-month free return and one year warranty.
- Full or Partial Refund, if the item is not as described
- Full Refund if you don't receive your order
GENERAL DESCRIPTION
The EN25B16 is a 16M-bit (2048K-byte) Serial Flash memory, with advanced write
protection mechanisms, accessed by a high speed SPI-compatible bus. The memory
can be programmed 1 to 256 bytes at a time, using the Page Program
instruction.
The EN25B16 has thirty six sectors including thirty one sectors of 64KB, one
sector of 32KB, one sector of 16KB, one sector of 8KB and two sectors of 4KB.
This device is designed to allow either single Sector at a time or full chip
erase operation. The EN25B16 can protect boot code stored in the small sectors
for either bottom or top boot configurations. The device can sustain a minimum
of 100K program/erase cycles on each sector.
FEATURES
• Single power supply operation
- Full voltage range: 2.7-3.6 volt
• 16 M-bit Serial Flash
- 16 M-bit/2048 K-byte/8192 pages
- 256 bytes per programmable page
• High performance
- 100MHz clock rate
• Low power consumption
- 5 mA typical active current
- 1 μA typical power down current
• Flexible Sector Architecture:
- Two 4-Kbyte, one 8-Kbyte, one 16-Kbyte, one 32-Kbyte, and thirty one
64-Kbyte sectors
• Software and Hardware Write Protection:
- Write Protect all or portion of memory via software
- Enable/Disable protection with WP# pin
• High performance program/erase speed
- Byte program time: 7µs typical
- Page program time: 1.5ms typical
- Sector erase time: 300 to 800ms typical
- Chip erase time: 18 Seconds typical
• Minimum 100K endurance cycle
• Package Options
- 8 pins SOP 200mil body width
- 8 contact VDFN
- 16 pin SOP 300mil body width