ADP2302ARDZ-2.5-R7
ADP2302ARDZ-2.5-R7 ADP2302ARDZ-2.5-R7 - Brand New Analog Devices DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
ADP2302ARDZ-2.5-R7
ADP2302ARDZ-2.5-R7 - Brand New Analog Devices DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: ADP2302ARDZ-2.5-R7 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesADP2302
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package8-SOIC-EP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching700kHz
Current-Output2A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min3V
Voltage-Input-Max20V
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Input-Voltage-MAX20 V
Switching-Frequency700 kHz
Input-Voltage-MIN3 V
Software Development KitADP2302-EVALZ
GENERAL DESCRIPTION
The ADP2302/ADP2303 are fixed frequency, current-mode control, step-down, dc- to-dc regulators with an integrated power MOSFET. The ADP2302/ADP2303 can run from an input voltage of 3.0 V to 20 V, which makes them suitable for a wide range of applications. The output voltage of the ADP2302/ADP2303 can be down to 0.8 V for the adjustable version, while the fixed output version is available in preset output voltage options of 5.0 V, 3.3 V, and 2.5 V. The 700 kHz operating frequency allows small inductor and ceramic capacitors to be used, providing a compact solution. Current mode control provides fast and stable line and load transient performance.
FEATURES
Wide input voltage range: 3.0 V to 20 V
Maximum load current
2 A for ADP2302
3 A for ADP2303
±1.5% output accuracy over temperature
Output voltage down to 0.8 V
700 kHz switching frequency
Current-mode control architecture
Automatic PFM/PWM mode
Precision enable pin with hysteresis
Integrated high-side MOSFET
Integrated bootstrap diode
Internal compensation and soft start
Power-good output
Undervoltage lockout (UVLO)
Overcurrent protection (OCP)
Thermal shutdown (TSD)
8-lead SOIC package with exposed paddle
APPLICATIONS
Intermediate power rail conversion
DC-to-DC point of load applications
Communications and networking
Industrial and instrumentation
Healthcare and medical
Consumer
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay