AP1084D50L-13
AP1084D50L-13 AP1084D50L-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1084D50L-13
AP1084D50L-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP1084D50L-13 Out of Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
Packaging
Package-CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTO-252-3
Voltage-InputUp to 12V
Current-Output5A
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.3V @ 5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min5.1A
General Description
AP1084 is a low dropout positive adjustable or fixed-mode regulator with 5.0A output current capability. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC applications such as high-speed bus termination and low current 3.3V logic supply. AP1084 is also well suited for other applications such as VGA cards. AP1084 is guaranteed to have lower than 1.4V dropout at full load current making it ideal to provide well-regulated outputs of 1.25 to 3.3V with 4.7 to 12V input supply.
Features
• 1.4V Maximum Dropout at Full Load Current
• Built-in Thermal Shutdown
• Output Current Limiting
• Adjustable Output Voltage or Fixed 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5.0V
• Fast Transient Response
• Good Noise Rejection
• Lead-Free Package: TO252-3L, TO263-3L, and TO220-3L
• TO252-3L: Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb) (Note 1)
• Lead Free Finish/RoHS Compliant for Lead Free products (Note 2)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay