SBYV28-100-E3/73
Get Quote
Buy Now
SBYV28-100-E3/73
SBYV28-100-E3/73 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SBYV28-100-E3/73 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.038801 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-201AD, Axial
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-201AD
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr5μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.1V @ 3.5A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io3.5A
Reverse-Recovery-Time-trr20ns
Capacitance-Vr-F20pF @ 4V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage1.1 V
Vr-Reverse-Voltage100 V
Ir-Reverse-Current5 uA
If-Forward-Current3.5 A
Max-Surge-Current90 A
Recovery-Time20 ns
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay