MIC5253-2.7YC5
MIC5253-2.7YC5 MIC5253-2.7YC5 - Brand New MIC Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC5253-2.7YC5
MIC5253-2.7YC5 - Brand New MIC Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC5253-2.7YC5 In Stock
Contact us
ManufacturerMIC
Product CategoryLinear Voltage Regulators
General Description
The MIC5253 is an efficient, CMOS voltage regulator optimized for ultra-low- noise applications. It offers 1.5% initial accuracy, extremely low dropout voltage (165mV at 100mA), and low ground current (typically 95µA at full load). The MIC5253 provides a very low noise output, ideal for RF applications where a clean voltage source is required. A noise bypass pin is also available for further reduction of output noise.
Features
• Input voltage range: 2.7V to 5.5V
• Teeny™ SC-70-5 package
• Ultra-low output noise: 30µV(rms)
• 100mA continuous output current, 150mA peak current
• Stability with ceramic output capacitors
• Ultralow dropout: 165mV @ 100mA
• High output accuracy:
1.5% initial accuracy
3.0% over temperature
• Low ground current: 95µA
• TTL-Logic-controlled enable input
• “Zero” off-mode current
• Thermal shutdown and current limit protection
Applications
• Cellular phones and pagers
• Cellular accessories
• Battery-powered equipment
• Laptop, notebook, and palmtop computers
• Consumer/personal electronics
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay