ADW1206TW
ADW1206TW ADW1206TW - Brand New PANASONIC Power Relays
Get Quote
Buy Now
ADW1206TW
ADW1206TW - Brand New PANASONIC Power Relays
Manufacturer Part No: ADW1206TW In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Power Relays
Contact us
ManufacturerPanasonic
Product CategoryPower Relays, Over 2 Amps
SeriesDW-H
ProductPower Relays
TypePolarized
PackagingTray
Mounting-StyleThrough Hole
Termination-StylePC Pin
Length22 mm
Width24 mm
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Electrical contact materialsSilver Tin Oxide (AgSnO)
Contact-TerminationSolder Pin
Contact-FormSPST-NO (1 Form A)
Operate-Time15ms
Release-Time15ms
RelaysGeneral Purpose
Coil-TypeLatching, Dual Coil
Coil-Current66.7mA
Coil-Voltage75VDC
Contact-Rating-Current8A
Switching-Voltage250VAC - Max
Turn-On-Voltage-Max4.8 VDC
Turn-Off-Voltage-Min-
Coil-Resistance90 Ohms
Contact-Current-Rating8 A
Power-Consumption400 mW
Coil-TerminationSolder Pin
FEATURES
1. Latching type that contributes to device energy savings
2. IEC60335-1 compliant, PTI 325V (VDE approved) type available
3. Surge breakdown voltage (between contact and coil): 12,000 V
4. Breakdown voltage (between contact and coil): 5,000 V
5. Pin-in-paste construction makes reflow possible
TYPICAL APPLICATIONS
1. Smart meters
2. Industrial equipment
3. Security equipment
4. Home appliances
5. Various power supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay