25LC1024-E/P
25LC1024-E/P 25LC1024-E/P - Brand New Microchip Technology Memory
Get Quote
Buy Now
25LC1024-E/P
25LC1024-E/P - Brand New Microchip Technology Memory
Manufacturer Part No: 25LC1024-E/P In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Unit-Weight0.032805 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
InterfaceSPI Serial
Voltage-Supply2.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-PDIP
Memory Capacity1M (128K x 8)
Memory-TypeEEPROM
Speed20MHz
Access-Time50 ns
Format-MemoryEEPROMs - Serial
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.5 V to 5.5 V
Operating-Supply-Current10 mA
Interface-TypeSerial 4-Wire SDI SPI
Organization128 k x 8
Supply-Current-Max10 mA
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.5 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Data-Retention200 Years
Description:
Features:
• 20 MHz max. Clock Speed
• Byte and Page-level Write Operations:
- 256 byte page
- 6 ms max. write cycle time
- No page or sector erase required
• Low-Power CMOS Technology:
- Max. Write current: 5 mA at 5.5V, 20 MHz
- Read current: 7 mA at 5.5V, 20 MHz
- Standby current: 1μA at 2.5V
(Deep power-down)
• Electronic Signature for Device ID
• Self-Timed Erase and Write Cycles:
- Page Erase (6 ms max.)
- Sector Erase (10 ms max.)
- Chip Erase (10 ms max.)
• Sector Write Protection (32K byte/sector):
- Protect none, 1/4, 1/2 or all of array
• Built-In Write Protection:
- Power-on/off data protection circuitry
- Write enable latch
- Write-protect pin
• High Reliability:
- Endurance: 1M erase/write cycles
• Temperature Ranges Supported:
• Pb-free packages available
- Industrial (I): -40°C to +85°C
- Automotive (E): -40°C to +125°C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay