LP3470IM5X-2.63
LP3470IM5X-2.63 LP3470IM5X-2.63 - Brand New Texas Instruments Supervisors
Get Quote
Buy Now
LP3470IM5X-2.63
LP3470IM5X-2.63 - Brand New Texas Instruments Supervisors
Manufacturer Part No: LP3470IM5X-2.63 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Supervisors
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategorySupervisors
SeriesLP3470
TypeSimple Reset/Power-On Reset
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeActive Low Open Drain
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Voltage monitoring relays1
Reset-Timeout1 ms Minimum
Voltage-Threshold2.63V
Pd-Power-Dissipation300 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current16 uA
Battery-Backup-SwitchingNo Backup
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min0.5 V
Watchdog-TimersNo Watchdog
Threshold-Voltage2.63 V
Input Monitoring1 Input
Manual-ResetNo Manual Reset
Chip-Enable-SignalsNo Chip Enable
Power-Fail-DetectionYes
Reset-Delay-Time2 ms
Overvoltage-Threshold2.6563 V
Undervoltage-Threshold2.6037 V
General Description
The FXLP34 is a single translator with two separate supply voltages: VCC1 for input translation voltages and VCC for output translation voltages. The FXLP34 is part of Fairchild’s Ultra Low Power (ULP) series of products. This device operates with VCC values from 1.0V to 3.6V, and is intended for use in portable applications that require ultra low power consumption.
Features
■ 1.0V to 3.6V VCC supply operation
■ Converts any voltage (1.0V to 3.6V) to (1.0V to 3.6V)
■ 4.6V tolerant inputs and outputs
■ tPD
4 ns typ for 3.0V to 3.6V VCC
5 ns typ for 2.3V to 2.7V VCC
6 ns typ for 1.65V to 1.95V VCC
7 ns typ for 1.40V to 1.60V VCC
11 ns typ for 1.10V to 1.30V VCC
27 ns typ for 1.0V VCC
■ Power-Off high impedance inputs and outputs
■ Static Drive (IOH/IOL)
±2.6 mA @ 3.00V VCC
±2.1 mA @ 2.30V VCC
±1.5 mA @ 1.65V VCC
±1.0 mA @ 1.40V VCC
±0.5 mA @ 1.10V VCC
±20 µA @ 1.0V VCC
■ Uses patented Quiet Series™ noise/EMI reduction circuitry
■ Ultra small MicroPak™ leadless package
■ Ultra low dynamic power
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay