PIC16F1507-E/SS
PIC16F1507-E/SS PIC16F1507-E/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F1507-E/SS
PIC16F1507-E/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F1507-E/SS In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16F
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.016000 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-20
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier-Device-Package20-SSOP
Number-of-I-O17 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size128 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.3 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size3.5KB (2K x 14)
Data-ConvertersA/D 12x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.3 V to 5.5 V
Interface-TypeICSP
CorePIC16
Processor-SeriesPIC16
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.5 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Number-of-ADC-Channels12 ADC Channels
Input/output18 I/O
Data-RAM-Size128 B
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeRAM
High-Performance RISC CPU:
• C Compiler Optimized Architecture
• Only 49 Instructions
• Operating Speed:
- DC – 20 MHz clock input
- DC – 200 ns instruction cycle
• Interrupt Capability with Automatic Context Saving
• 16-Level Deep Hardware Stack with Optional Overflow/Underflow Reset
• Direct, Indirect and Relative Addressing modes:
- Two full 16-bit File Select Registers (FSRs)
- FSRs can read program and data memory
Flexible Oscillator Structure:
• 16 MHz Internal Oscillator Block:
- Factory calibrated to ±1%, typical
- Software selectable frequency range from 16 MHz to 31 kHz
• 31 kHz Low-Power Internal Oscillator
• Three External Clock modes up to 20 MHz
Special Microcontroller Features:
• Operating Voltage Range:
- 1.8V to 3.6V (PIC16LF1503)
- 2.3V to 5.5V (PIC16F1503)
• Self-Programmable under Software Control
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT)
• Programmable Low-Power Brown-out Reset (LPBOR)
• Extended Watchdog Timer (WDT):
- Programmable period from 1 ms to 256s
• Programmable Code Protection
• In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) via Two Pins
• Enhanced Low-Voltage Programming (LVP)
• In-Circuit Debug (ICD) via Two Pins
• Power-Saving Sleep mode:
- Low-Power Sleep mode
- Low-Power BOR (LPBOR)
• Integrated Temperature Indicator
• 128 Bytes High-Endurance Flash
- 100,000 write Flash endurance (minimum)
Memory:
• 2 Kwords Linear Program Memory Addressing
• 128 bytes Linear Data Memory Addressing
• High-Endurance Flash Data Memory (HEF)
- 128 bytes if nonvolatile data storage
- 100k erase/write cycles
eXtreme Low-Power (XLP) Features (PIC16LF1503):
• Sleep Current:
- 20 nA @ 1.8V, typical
• Watchdog Timer Current:
- 260 nA @ 1.8V, typical
• Operating Current:
- 30 μA/MHz @ 1.8V, typical
(Continue ...)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay