AD896JR-13N
AD896JR-13N AD896JR-13N - Brand New Analog Devices IC Chips
Get Quote
Buy Now
AD896JR-13N
AD896JR-13N - Brand New Analog Devices IC Chips
Manufacturer Part No: AD896JR-13N In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryIC Chips
MfrAnalog Devices Inc.
Series-
PackageBulk
Product-StatusActive
Filter-TypeBessel Low Pass Switched Capacitor
Frequency-Cutoff-or-Center5MHz ~ 13MHz
Number-of-Filters1
Filter-Order7th
Voltage-Supply4.5V ~ 5.5V
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case16-SOIC (0.154" 3.90mm Width)
Supplier-Device-Package16-SOIC
PRODUCT DESCRIPTION
The AD823 is a dual precision, 16 MHz, JFET input op amp that can operate from a single supply of +3.0 V to +36 V, or dual supplies of ±1.5 V to ±18 V. It has true single supply capability with an input voltage range extending below ground in single supply mode. Output voltage swing extends to within 50 mV of each rail for IOUT ≤ 100 µA providing outstanding out put dynamic range.
Offset voltage of 800 µV max, offset voltage drift of 2 µV/°C, input bias currents below 25 pA and low input voltage noise provide dc precision with source impedances up to a Gigohm. 16 MHz, –3 dB bandwidth, –108 dB THD @ 20 kHz and 22 V/µs slew rate are provided with a low supply current of 2.6 mA per amplifier. The AD823 drives up to 500 pF of direct capacitive load as a follower, and provides an output current of 15 mA, 0.5 V from the supply rails. This allows the amplifier to handle a wide range of load conditions.
FEATURES
Single Supply Operation
Output Swings Rail to Rail
Input Voltage Range Extends Below Ground
Single Supply Capability from +3 V to +36 V
High Load Drive
Capacitive Load Drive of 500 pF, G = +1
Output Current of 15 mA, 0.5 V from Supplies
Excellent AC Performance on 2.6 mA/Amplifier
–3 dB Bandwidth of 16 MHz, G = +1
350 ns Settling Time to 0.01% (2 V Step)
Slew Rate of 22 V/μs
Good DC Performance
800 μV Max Input Offset Voltage
2 μV/8C Offset Voltage Drift
25 pA Max Input Bias Current
Low Distortion
–108 dBc Worst Harmonic @ 20 kHz
Low Noise
16 nV/√Hz @ 10 kHz
No Phase Inversion with Inputs to the Supply Rails
APPLICATIONS
Battery Powered Precision Instrumentation
Photodiode Preamps
Active Filters
12- to 16-Bit Data Acquisition Systems
Medical Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay