SC600BIMSTRT
SC600BIMSTRT SC600BIMSTRT - Brand New SEMTECH LED Drivers
Get Quote
Buy Now
SC600BIMSTRT
SC600BIMSTRT - Brand New SEMTECH LED Drivers
Manufacturer Part No: SC600BIMSTRT Out of Stock
Product CategoryLED Drivers
SeriesmAhXLife™
ProductLED Lighting Drivers
TypeDC DC Regulator
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.005051 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseMSOP-10
Frequency650kHz
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeConstant Current
ApplicationsBacklight
Supplier-Device-Package10-MSOP
Number-of-Outputs1 Output
Rated Output Current120mA
Internal-Switch-sYes
TopologySwitched Capacitor (Charge Pump)
Supply Voltage6.5V
Voltage-Supply-Min2.5V
Voltage-Output5V
Dimming-
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Frequency262 kHz/650 kHz
Input-Voltage6.5 V
Output-Current120 mA
Supply-Current-Max2.5 mA
Description
Features
◆ Small size - MLPD 10 lead 3x3mm or MSOP-10 package allows for a complete solution in .05 sq.in.
◆ Peak efficiency over 90% (extends battery life)
◆ Four component versions available
◆ 60mA versions available in 5.0V and 4.5V output
◆ 120mA versions available in 4.5V and 4.0V outpu
◆ Shutdown current <1μA
◆ Selectable fixed frequencies of 8kHz, 32kHz, 262kHz and 650kHz
◆ Low input and output ripple
◆ Regulated to ± 5%
99.8% positivoFeedback de eBay