FAN5346S30X
FAN5346S30X FAN5346S30X - Brand New onsemi LED Drivers
Get Quote
Buy Now
FAN5346S30X
FAN5346S30X - Brand New onsemi LED Drivers
Manufacturer Part No: FAN5346S30X In Stock
MOQ: 1pcs
Category: LED Drivers
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLED Drivers
Series-
TypeDC DC Regulator
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOT-6
Frequency1.2MHz
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
ApplicationsBacklight
Supplier-Device-Package6-SuperSot
Number-of-Outputs1 Output
Rated Output Current25mA
Internal-Switch-sYes
TopologyStep-Up (Boost)
Supply Voltage5.5V
Voltage-Supply-Min2.5V
Voltage-Output30V
DimmingPWM
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating-Frequency1.2 MHz
Input-Voltage2.5 V to 5.5 V
Description
The FAN5346 is an asynchronous constant-current LED driver that drives LEDs in series to ensure equal brightness for all the LEDs. FAN5346S20X has an output voltage of 20V and can drive up to 5 LEDs in series. FAN5346S30X has an output voltage of 30V and up to 8 LEDs in series. Optimized for small form-factor applications, the 1.2MHz fixed switching frequency allows the use of small inductors and capacitors.
Features
■ Asynchronous Boost Converter
■ Drives LEDs in Series:
− FAN5346S20X: 20V Output
− FAN5346S30X: 30V Output
■ 2.5V to 5.5V Input Voltage Range
■ PWM Dimming for LED Brightness Control
■ 5kHz to 100kHz PWM Dimming Frequency Range
■ 1.2MHz Fixed Switching Frequency
■ Soft-Start Capability
■ Input Under-Voltage Lockout (UVLO)
■ Output Over-Voltage Protection (OVP)
■ Short-Circuit Detection
■ Thermal Shutdown (TSD) Protection
■ Small Form-Factor 6-Lead SSOT23 Package
Applications
■ Cellular Mobile Handsets
■ Mobile Internet Devices
■ Portable Media Players
■ PDA, DSC, MP3 Players
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay