PIC18F8628-I/PT
PIC18F8628-I/PT PIC18F8628-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18F8628-I/PT
PIC18F8628-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18F8628-I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 18F
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.018117 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-80
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package80-TQFP (12x12)
Number-of-I-O70 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size1K x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size3.8K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityEBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size96KB (48K x 16)
Data-ConvertersA/D 16x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage4.2 V to 5.5 V
Interface-TypeEUSART I2C SPI
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.2 V
Maximum-Clock-Frequency40 MHz
Number-of-ADC-Channels16 ADC Channels
Input/output70 I/O
Data-RAM-Size3936 B
Number-of-Timers-Counters5 Timer
ADC-Resolution12 bit
Power Managed Modes:
• Run: CPU on, peripherals on
• Idle: CPU off, peripherals on
• Sleep: CPU off, peripherals off
• Idle mode currents down to 5.8 µA typical
• Sleep current down to 0.1 µA typical
• Timer1 Oscillator: 1.8 µA, 32 kHz, 2V
• Watchdog Timer: 2.1 µA
• Two-Speed Oscillator Start-up
Flexible Oscillator Structure:
• Four Crystal modes, up to 40 MHz
• 4X Phase Lock Loop (available for crystal and
internal oscillators)
• Two External RC modes, up to 4 MHz
• Two External Clock modes, up to 40 MHz
• Internal oscillator block:
- 8 user selectable frequencies, from 31 kHz to 8 MHz
- Provides a complete range of clock speeds from
31 kHz to 32 MHz when used with PLL
- User tunable to compensate for frequency drift
• Secondary oscillator using Timer1 @ 32 kHz
• Fail-Safe Clock Monitor:
- Allows for safe shutdown if peripheral clock stops
External Memory Interface
(PIC18F8625/8721 only):
• Address capability of up to 2 Mbytes
• 8-bit or 16-bit interface
Peripheral Highlights:
• High current sink/source 25 mA/25 mA
• Four programmable external interrupts
• Four input change interrupts
• Two Capture/Compare/PWM (CCP) modules
• Three Enhanced Capture/Compare/PWM (ECCP)
modules:
- One, two or four PWM outputs
- Selectable polarity
- Programmable dead-time
- Auto-Shutdown and Auto-Restart
• Two Master Synchronous Serial Port (MSSP)
modules supporting 3-wire SPI™ (all 4 modes) and
I2C™ Master and Slave modes
• Two Enhanced Addressable USART modules:
- Supports RS-485, RS-232 and LIN 1.2
- RS-232 operation using internal oscillator block
(no external crystal required)
- Auto-wake-up on Start bit
- Auto-baud detect
• 10-bit, up to 16-channel Analog-to-Digital Converter
module (A/D)
- Auto-acquisition capability
- Conversion available during Sleep
• Dual analog comparators with input multiplexing
Special Microcontroller Features:
• C compiler optimized architecture:
- Optional extended instruction set designed to
optimize re-entrant code
• 100,000 erase/write cycle Enhanced Flash program
memory typical
• 1,000,000 erase/write cycle Data EEPROM memory
typical
• Flash/Data EEPROM Retention: 100 years typical
• Self-programmable under software control
• Priority levels for interrupts
• 8 X 8 Single Cycle Hardware Multiplier
• Extended Watchdog Timer (WDT):
- Programmable period from 4 ms to 131s
• Single-supply 5V In-Circuit Serial Programming™
(ICSP™) via two pins
• In-Circuit Debug (ICD) via two pins
• Wide operating voltage range: 2.0V to 5.5V
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay