FQP44N10
FQP44N10 FQP44N10 - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
FQP44N10
FQP44N10 - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: FQP44N10 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryIC Chips
Product-CategoryMOSFET
RoHSDetails
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-3
Number-of-Channels1 Channel
Transistor-PolarityN-Channel
Vds-Drain-Source-Breakdown-Voltage100 V
Id-Continuous-Drain-Current43.5 A
Rds-On-Drain-Source-Resistance39 mOhms
Vgs-Gate-Source-Voltage25 V
Maximum-Operating-Temperature+ 175 C
TechnologySi
PackagingTube
Channel-ModeEnhancement
BrandFairchild Semiconductor
ConfigurationSingle
Fall-Time100 ns
Forward-Transconductance-Min30 S
Minimum-Operating-Temperature- 55 C
Pd-Power-Dissipation146 W
Rise-Time190 ns
Transistor-Type1 N-Channel
Typical-Turn-Off-Delay-Time90 ns
Typical-Turn-On-Delay-Time19 ns
Part-#-AliasesFQP44N10_NL
Unit-Weight0.063493 oz
General Description
Features
• 43.5A, 100V, RDS(on) = 0.039Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 48 nC)
• Low Crss ( typical 85 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay