FAN1086D285X
FAN1086D285X FAN1086D285X - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
FAN1086D285X
FAN1086D285X - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: FAN1086D285X In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating-Temperature25°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTO-252-3
Voltage-InputUp to 7.5V
Current-Output1.5A
Voltage-Output2.85V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.3V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.6A
Description
The FAN1086 and FAN1086-2.5, -2.85, -3.3 and -5 are low dropout three-terminal regulators with 1.5A output current capability. These devices have been optimized for low voltage where transient response and minimum input voltage are critical. The 2.85V version is designed specifically to be used in Active Terminators for SCSI bus.
Features
• Low dropout voltage
• Load regulation: 0.05% typical
• Trimmed current limit
• On-chip thermal limiting
• Standard SOT-223, TO-263, and TO-252 packages
• Three-terminal adjustable or fixed 2.5V, 2.85V, 3.3V, 5V
Applications
• Active SCSI terminators
• High efficiency linear regulators
• Post regulators for switching supplies
• Battery chargers
• 5V to 3.3V linear regulators
• Motherboard clock supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay