TPS40055MPWPREP
TPS40055MPWPREP TPS40055MPWPREP - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Get Quote
Buy Now
TPS40055MPWPREP
TPS40055MPWPREP - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: TPS40055MPWPREP In Stock
SeriesTPS40055-EP
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.002212 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseHTSSOP-16
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
TopologyBuck
Voltage-Supply-Vcc-Vdd8 V ~ 40 V
Frequency-SwitchingUp to 1MHz
Serial-Interfaces-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Output-Voltage0.7 V to 35 V
Input-Voltage8 V to 40 V
Output-Current20 A
Part-#-AliasesV62/05617-01XE
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay