CY7C1041D-10ZSXI
CY7C1041D-10ZSXI CY7C1041D-10ZSXI - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1041D-10ZSXI
CY7C1041D-10ZSXI - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1041D-10ZSXI Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C1041D
TypeAsynchronous
PackagingTube Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSOP-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package44-TSOP II
Memory Capacity4M (256K x 16)
Memory-TypeSRAM - Asynchronous
Speed10ns
Data-RateSDR
Access-Time10 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Interface-TypeParallel
Organization256 k x 16
Supply-Current-Max90 mA
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Functional Description
The CY7C1041D is a high-performance CMOS static RAM organized as 256K words by 16 bits.
Features
• Pin-and function-compatible with CY7C1041B
•High speed
—tAA= 10 ns
• Low active power
—ICC= 90 mA @ 10 ns (Industrial)
• Low CMOS standby power
—ISB2= 10 mA
• 2.0 V Data Retention
• Automatic power-down when deselected
• TTL-compatible inputs and outputs
• Available in lead-free 44-Lead (400-Mil) Molded SOJ and 44-Pin TSOP II packages
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay