LD39015M15R
LD39015M15R LD39015M15R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD39015M15R
LD39015M15R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD39015M15R In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseSC-74A, SOT-753
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 5.5V
Current-Output150mA
Voltage-Output1.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.08V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Description
The LD39015xx series provides 150 mA maximum current from an input voltage ranging from 1.5 V to 5.5 V with a typical dropout voltage of 80 mV. It is stable with ceramic capacitor. The ultra-low drop voltage, low quiescent current and low noise features make it suitable for low power battery-powered applications.
Features
■ Input voltage from 1.5 to 5.5 V
■ Ultra low dropout voltage (80 mV typ. at 100 mA load)
■ Very low quiescent current (18 µA typ. at no load, 35 µA typ. at 150 mA load, 1 µA max in off mode)
■ Very low noise without bypass capacitor (29 µVRMS at VOUT = 0.8 V)
■ Output voltage tolerance: ± 2.0% @ 25 °C
■ 150 mA guaranteed output current
■ Wide range of output voltages available on request: 0.8 V to 3.3 V with 100 mV step
■ Logic-controlled electronic shutdown
■ Compatible with ceramic capacitors CO = 1 µF
■ Internal current and thermal limit
■ Available in SOT666 and SOT23-5L packages
■ Temperature range: -40 °C to 125 °C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay