PQ30RV31
PQ30RV31 PQ30RV31 - Brand New SHARP Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
PQ30RV31
PQ30RV31 - Brand New SHARP Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: PQ30RV31 In Stock
Contact us
ManufacturerSharp Microelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
CategoriesPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Output-ConfigurationPositive
Output-TypeAdjustable
Number-of-Regulators1 Regulator
Voltage-Input-Max35V
Voltage-Output-Min-Fixed1.5V
Voltage-Output-Max30V
Voltage-Dropout-Max1V @ 3A
Current-Output3A
Current-Quiescent-Iq7mA
PSRR70dB (120Hz)
Control-Features-
Protection-FeaturesOver Current, Over Temperature
Operating-Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting-TypeThrough Hole
Package-CaseTO-220-4
Supplier-Device-PackageTO-220-4
■ Features
● Maximum output current: 3A
● Compact resin full-mold package
● Low power-loss(Dropout voltage: MAX.0.5V)
● Variable output voltage(setting range: 1.5 to 30V)
● Built-in ON/OFF control function.
■ Applications
● Power supply for print concentration control of word
processors
● Series power supply for motors and solenoid
● Series power supply for VCRs and TVs
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay