S29AL016J70FFI010
S29AL016J70FFI010 S29AL016J70FFI010 - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
S29AL016J70FFI010
S29AL016J70FFI010 - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: S29AL016J70FFI010 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMemory ICs
SeriesAL-J
PackagingTray
Unit-Weight0.006004 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Package-CaseBGA-64
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package64-FBGA (9x9)
Memory Capacity16M (2M x 8 or 1M x 16)
Memory-TypeFLASH - NOR
Speed70ns
ArchitectureSector
Format-MemoryFLASH
Interface-TypeParallel
Organization2 M x 8
Supply-Current-Max12 mA
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Timing-TypeAsynchronous
Description
The S29AL016J is a 16 Mbit, 3.0 Volt-only Flash memory organized as 2,097,152 bytes or 1,048,576 words. The device is offered in 48-ball Fine-pitch BGA (0.8 mm pitch), 64-ball Fortified BGA (1.0 mm pitch) and 48-pin TSOP packages. The word-wide data (x16) appears on DQ15–DQ0; the byte-wide (x8) data appears on DQ7–DQ0. This device is designed to be programmed in-system with the standard system 3.0 volt VCC supply. A 12.0 V VPPor 5.0 VCCare not required for write or erase operations. The device can also be programmed in standard EPROM programmers.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay