AT25256W-10SC2.7
AT25256W-10SC2.7 AT25256W-10SC2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT25256W-10SC2.7
AT25256W-10SC2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT25256W-10SC2.7 In Stock
Description
The AT25128/256 provides 131,072/262,144 bits of serial electrically erasable programmable read only memory (EEPROM) organized as 16,384/32,768 words of 8 bits each. The device is optimized for use in many industrial and commercial applications where low power and low voltage operation are essential. The devices are available in space saving 8-pin PDIP (AT25128/256), 8-pin EIAJ SOIC (AT25128/256), 8-pin and 16-pin JEDEC SOIC (AT25128), 14-pin TSSOP (AT25128), 20-pin TSSOP (AT25128/256), and 8-pin Leadless Array (AT25128/256) packages. In addition, the entire family is available in 5.0V (4.5V to 5.5V), 2.7V (2.7V to 5.5V) and 1.8V (1.8V to 3.6V) versions.
Features
• Serial Peripheral Interface (SPI) Compatible
• Supports SPI Modes 0 (0,0) and 3 (1,1)
• Low Voltage and Standard Voltage Operation
– 5.0 (VCC = 4.5V to 5.5V)
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8V to 3.6V)
• 3 MHz Clock Rate
• 64-Byte Page Mode and Byte Write Operation
• Block Write Protection
– Protect 1/4, 1/2, or Entire Array
• Self-Timed Write Cycle (5 ms Typical)
• High Reliability
– Endurance: 100,000 Write Cycles
– Data Retention: >200 Years
– ESD Protection: >4000V
• Automotive Grade and Extended Temperature Devices Available
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay