LT3782AIFE#PBF
Get Quote
Buy Now
LT3782AIFE#PBF
LT3782AIFE#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: LT3782AIFE#PBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Output-TypeTransistor Driver
FunctionStep-Up
Supplier-Device-Package28-TSSOP-EP
Number-of-Outputs2 Outputs
TopologyBoost
Voltage-Supply-Vcc-Vdd6 V ~ 40 V
Frequency-Switching154kHz ~ 465kHz
Control-FeaturesEnable, Frequency Control, Reset, Soft Start
Output-ConfigurationPositive
Output-Phases2
Duty-Cycle-Max0.94
Synchronous-RectifierYes
Clock-SyncYes
Serial-Interfaces-
DESCRIPTION
The LT®3782A is a current mode 2-phase step-up DC/DC converter controller. Its high switching frequency (up to 500kHz) and 2-phase operation reduce system filtering capacitance and inductance requirements.
FEATURES
■ 2-Phase Operation Reduces Required Input and Output Capacitance
■ Programmable Switching Frequency: 150kHz to 500kHz
■ 6V to 40V Input Range
■ 10V Gate Drive with VCC ≥13V
■ High Current Gate Drive (4A)
■ Programmable Soft-Start and Current Limit
■ Programmable Slope Compensation for High Noise Immunity
■ MOSFET Gate Signals with Programmable Falling Edge Delay for External Synchronous Drivers
■ Programmable Undervoltage Lockout
■ Programmable Duty Cycle Clamp (50% or Higher)
■ Thermally Enhanced 28-Lead TSSOP and 4mm × 5mm QFN Packages
APPLICATIONS
■ Industrial Equipment
■ Telecom Infrastructure
■ Interleaved Isolated Power Supply
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay