LR8563-12PRA
LR8563-12PRA LR8563-12PRA - Brand New LRC IC Chips
Get Quote
Buy Now
LR8563-12PRA
LR8563-12PRA - Brand New LRC IC Chips
Manufacturer Part No: LR8563-12PRA In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerLRC
Product CategoryIC Chips
General Description
The Supertex LR8 is a high voltage, low output current, adjustable linear regulator. It has a wide operating input voltage range of 13.2V to 450V. The output voltage can be adjusted from 1.20V to 440V provided that the input voltage is at least 12V greater than the output voltage. The output voltage can be adjusted by means of two external resistors R1 and R2 as shown in the typical application circuits. The LR8 regulates the voltage difference between VOUT and ADJ pins to a nominal value of 1.20V. The 1.20V is amplifi ed by the external resistor ratio R1 and R2. An internal constant bias current of typically 10µA is connected to the ADJ pin. This increases VOUT by a constant voltage of 10µA times R2.
The LR8 has current limiting and temperature limiting. The output current limit is typically 20mA and the minimum temperature limit is 125°C. An output short circuit current will therefore be limited to 20mA. When the junction temperature reaches its temperature limit, the output current and/or output voltage will decrease to keep the junction temperature from exceeding its temperature limit. For SMPS start-up circuit applications, the LR8 turns off when an external voltage greater than the output voltage of the LR8 is applied to VOUT of the LR8. To maintain stability, a bypass capacitor of 1.0µF or larger and a minimum DC output current of 500µA are required.
The device is available in TO-243AA (SOT-89), TO-252 (D-PAK), and TO-92 packages.
Features
► 13.2V to 450V input voltage range
► Adjustable 1.20V to 440V output regulation
► 5% output voltage tolerance
► Output current limiting
► 10µA typical ADJ current
► Internal junction temperature limiting
Applications
► Off-line SMPS startup circuits
► Adjustable high voltage constant current source
► Industrial controls
► Motor controls
► Battery chargers
► Power supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay