LT1739CFE#TRPBF
Get Quote
Buy Now
LT1739CFE#TRPBF
LT1739CFE#TRPBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Receivers & Transceivers
Manufacturer Part No: LT1739CFE#TRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
TypeDriver
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply5 V ~ 12 V
Supplier-Device-Package20-TSSOP-EP
ProtocolxDSL
Data-Rate-
Number-of-Drivers-Receivers2/0
Duplex-
Receiver-Hysteresis-
DESCRIPTION
The LT®1739 is a 500mA minimum output current, dual op amp with outstanding distortion performance. The amplifiers are gain-of-ten stable, but can be easily compensated for lower gains. The extended output swing allows for lower supply rails to reduce system power. Supply current is set with an external resistor to optimize power dissipation. The LT1739 features balanced, high impedance inputs with low input bias current and input offset voltage. Active termination is easily implemented for further system power reduction. Short- circuit protection and thermal shutdown insure the device’s ruggedness.
FEATURES
■ 3mm × 4mm High Power DFN Package
■ Exceeds All Requirements For Full Rate, Downstream ADSL Line Drivers
■ ±500mA Minimum IOUT
■ ±11.1V Output Swing, VS = ±12V, RL = 100Ω
■ ±10.9V Output Swing, VS = ±12V, IL = 250mA
■ Low Distortion: –82dBc at 1MHz, 2VP-P Into 50Ω
■ Power Saving Adjustable Supply Current
■ Power Enhanced TSSOP-20 Small Footprint Package
■ 200MHz Gain Bandwidth
■ 600V/µs Slew Rate
■ Specified at ±12V and ±5V
APPLICATION
■ High Density ADSL Central Office Line Drivers
■ High Efficiency ADSL, HDSL2, G.lite, SHDSL Line Drivers
■ Buffers
■ Test Equipment Amplifiers
■ Cable Drivers
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay