SN55HVD251DRJR
SN55HVD251DRJR SN55HVD251DRJR - Brand New Texas Instruments Receivers & Transceivers
Get Quote
Buy Now
SN55HVD251DRJR
SN55HVD251DRJR - Brand New Texas Instruments Receivers & Transceivers
Manufacturer Part No: SN55HVD251DRJR In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
SeriesSN55HVD251
ProductCAN Transceivers
TypeTransceiver
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000384 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseWSON-8
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-SON Exposed Pad (4x4)
ProtocolCAN
Data-Rate1 Mb/s
Number-of-Drivers-Receivers2016/1/1
DuplexFull
Receiver-Hysteresis-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Operating-Supply-Voltage4.5 V to 5.5 V
Operating-Supply-Current65 mA
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V