SPX1587AU33
SPX1587AU33 SPX1587AU33 - Brand New N/A IC Chips
Get Quote
Buy Now
SPX1587AU33
SPX1587AU33 - Brand New N/A IC Chips
Manufacturer Part No: SPX1587AU33 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerN/A
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The SPX1587 is a low power positive-voltage regulator designed to satisfy moderate power requirements with a cost effective, small footprint solution. This device is an excellent choice for use in battery-powered applications and portable computers. The SPX1587 features very low quiescent current and a low dropout voltage of 1.1V at a full load. As output current decreases, quiescent current flows into the load, increasing efficiency. SPX1587 is available in adjustable or fixed 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V and 5.0V output voltages.
The SPX1587 is offered in several 3-pin surface mount packages: TO-252, TO-220 and TO-263. An output capacitor of 10µF ceramic or tantalum provides unconditional stability.
FEATURES
■ Guaranteed 3A Output Current
■ Three Terminal Adjustable or Fixed 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V and 5.0V
■ Low Quiescent Current
■ Low Dropout Voltage: 1.1V at 3A
■ Line Regulation: 0.1%
■ Load Regulation: 0.1%
■ Stable with 10uF Ceramic Capacitor
■ Overcurrent and Thermal Protection
■ Similar to Industry Standard LT1085/LT1585
■ Available in RoHS Compliant, Lead Free
Packages: TO-252, TO-220, and TO-263
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay