AT27LV020A-12VI
AT27LV020A-12VI AT27LV020A-12VI - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT27LV020A-12VI
AT27LV020A-12VI - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT27LV020A-12VI Out of Stock
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package32-VSOP
Memory Capacity2M (256K x 8)
Memory-TypeEPROM OTP
Speed120ns
Format-MemoryEPROMs
Description
The AT27LV020A is a high performance, low power, low voltage 2,097,152 bit one time programmable read only memory (OTP EPROM) organized as 256K by 8 bits. It requires only one supply in the range of 3.0 to 3.6V in normal read mode operation, making it ideal for fast, portable systems using battery power.
Atmels innovative design techniques provide fast speeds that rival 5V parts while keeping the low power consumption of a 3V supply. At VCC = 3.0V, any byte can be accessed in less than 90 ns. With a typical power dissipation of only 18 mW at 5 MHz and VCC = 3.3V, the AT27LV020A consumes less than one fifth the power of a standard 5V EPROM. Standby mode supply current is typically less than 1 µA at 3.3V.
Features
• Fast Read Access Time - 90 ns
• Dual Voltage Range Operation
Low Voltage Power Supply Range, 3.0V to 3.6V
or Standard 5V ± 10% Supply Range
• Compatible with JEDEC Standard AT27C020
• Low Power CMOS Operation
20 µA max. (less than 1 µA typical) Standby for VCC = 3.6V
29 mW max. Active at 5 MHz for VCC = 3.6V
• JEDEC Standard Packages
32-Lead PLCC
32-Lead TSOP (8 X 20 mm)
32-Lead VSOP (8 x 14 mm)
• High Reliability CMOS Technology
2,000V ESD Protection
200 mA Latchup Immunity
• Rapid™Programming Algorithm - 100 µs/byte (typical)
• Two-Line Control
• CMOS and TTL Compatible Inputs and Outputs
JEDEC Standard for LVTTL
• Integrated Product Identification Code
• Commercial and Industrial Temperature Ranges
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay