BZX84C24W-7-F
BZX84C24W-7-F BZX84C24W-7-F - Brand New Diodes Incorporated Zener Diodes - Single
Get Quote
Buy Now
BZX84C24W-7-F
BZX84C24W-7-F - Brand New Diodes Incorporated Zener Diodes - Single
Manufacturer Part No: BZX84C24W-7-F In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryZener Diodes - Single
SeriesBZX84C24
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000212 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Height1 mm
Length2.2 mm
Width1.35 mm
Package-CaseSC-70, SOT-323
Operating-Temperature-65°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-323
ConfigurationSingle
Tolerance5.79%
Power-Max200mW
Voltage-Zener-Nom-Vz24V
Impedance-Max-Zzt70 Ohm
Current-Reverse-Leakage-Vr100nA @ 16.8V
Voltage-Forward-Vf-Max-If900mV @ 10mA
Pd-Power-Dissipation200 mW
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 65 C
Vz-Zener-Voltage24 V
Voltage-Tolerance6 %
Voltage-Temperature-Coefficient20.2 mV/C
Zz-Zener-Impedance70 Ohms
Ir-Reverse-Current100 nA
Features
• Planar Die Construction
• 200mW Power Dissipation
• Zener Voltages from 2.4V – 39V
• Ultra-Small Surface Mount Package
• Lead Free/RoHS Compliant (Note 4)
• "Green" Device (Notes 1 and 2)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay