LTC6652AHMS8-2.048#PBF
Get Quote
Buy Now
LTC6652AHMS8-2.048#PBF
LTC6652AHMS8-2.048#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LTC6652AHMS8-2.048#PBF In Stock
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-MSOP
Tolerance±0.05%
Voltage-Input2.7 V ~ 13.2 V
Current-Supply560μA
Current-Output5mA
Reference-TypeSeries
Output Voltage2.048V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient5ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz2.1ppmp-p
DESCRIPTION
The LTC®6652 family of precision, low drift, low noise references is fully specifed over the temperature range of –40°C to 125°C. High order curvature compensation allows these references to achieve a low drift of less than 5ppm/°C with a predictable temperature characteristic and an output voltage accuracy of ±0.05%. The performance over temperature should appeal to automotive, high performance industrial and other high temperature applications.
FEATURES
■ Low Drift:
A-Grade 5ppm/°C Max
B-Grade 10ppm/°C Max (MSOP8)
B-Grade 8ppm/°C Max (LS8)
■ High Accuracy:
A Grade ±0.05% Max
B-Grade ±0.1% Max
■ Low Noise: 2.1ppmP-P (0.1Hz to 10Hz)
■ 100% Tested at –40°C, 25°C and 125°C
■ Sinks and Sources Current: ±5mA
■ Low Power Shutdown: <2µA Maximum
■ Thermal Hysteresis (LS8): 45ppm (–40°C to 125°C)
■ Long-Term Drift (LS8): 20ppm/√kHr
■ Low Dropout: 300mV
■ Available Output Voltage Options: 1.25V, 2.048V, 2.5V,
3V, 3.3V, 4.096V, 5V
■ 8-Lead MSOP and 5mm × 5mm Surface Mount
Hermetic Packages
APPLICATIONS
■ Automotive Control and Monitoring
■ High Temperature Industrial
■ High Resolution Data Acquisition Systems
■ Instrumentation and Process Control
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay