SRR1005-102K
SRR1005-102K SRR1005-102K - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
SRR1005-102K
SRR1005-102K - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Manufacturer Part No: SRR1005-102K In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryFixed Inductors
SeriesSRR1005
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.045856 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating220mA
Termination-StyleSMD/SMT
QualificationCommercial
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Height5.2 mm
Length12.7 mm
Width10 mm
Package-Case1005
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max0.205" (5.20mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency1mH
DC resistance (DCR)3.2 Ohm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation320mA
Q factor65 @ 252kHz
Self Resonant Frequency2MHz
Frequency-Test1kHz
Part-#-AliasesSRR1005-102K
Maximum-DC-Current320 mA
Maximum-DC-Resistance3.2 Ohms
Self-Resonant-Frequency2 MHz
Q-Minimum65
Features
■ Available in E12 series
■ Unit height of 5.2mm
■ Current up to 4.5A
Applications
■ Input/output of DC/DC converters
■ Power supplies for:
• Portable communication equipment
• Camcorders
• LCD TVs
• Car radios
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay