ISL97634IRT18Z-TK
ISL97634IRT18Z-TK ISL97634IRT18Z-TK - Brand New RENESAS LED Drivers
Get Quote
Buy Now
ISL97634IRT18Z-TK
ISL97634IRT18Z-TK - Brand New RENESAS LED Drivers
Manufacturer Part No: ISL97634IRT18Z-TK In Stock
MOQ: 1pcs
Category: LED Drivers
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryLED Drivers
SeriesISL97634
TypeDC DC Regulator
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTDFN-EP-8
Frequency1.45MHz
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
ApplicationsBacklight
Supplier-Device-Package8-TDFN (2x3)
Number-of-Outputs1 Output
Rated Output Current50mA
Internal-Switch-sYes
TopologySEPIC, Step-Up (Boost)
Supply Voltage5.5V
Voltage-Supply-Min2.4V
Voltage-Output-
DimmingPWM
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.4 V to 5.5 V
Supply-Current-Max1500 uA
Number-of-Segments7 Segments
Product Details
__
White LED Driver with Wide PWM Dimming Range
The ISL97634 represents an efficient and highly integrated PWM boost LED driver that is suitable for 1.8” to 3.5” LCDs that employ 2 to 6 white LEDs for backlighting. With integrated Schottky diode, OVP, and wide range of PWM dimming capability, the ISL97634 provides a simple, reliable, and flexible solution to the backlight designers.
Features
• Drives Up to 6 LEDs in Series
• OVP (14V, 18V, and 26V for 3, 4 and 6 LEDs Applications)
• PWM Dimming Control From DC to 32kHz
• Output Disconnect Switch
• Integrated Schottky Diode
• 2.4V to 5.5V Input
• 85% Efficiency
• 1.4MHz Switching Frequency Allows Small LC
• 1µA Shutdown Current
• Internally Compensated
• 8 Ld TDFN (2mmx3mm)
• Pb-Free Plus Anneal Available (RoHS Compliant)
Applications
• LED Backlighting for:
- Cell phones
- Smartphones
- MP3
- PMP
- Automotive Navigation Panel
- Portable GPS
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay