74LVC16245ADGG
74LVC16245ADGG 74LVC16245ADGG - Brand New NXP Semiconductors Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
74LVC16245ADGG
74LVC16245ADGG - Brand New NXP Semiconductors Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74LVC16245ADGG Out of Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
DESCRIPTION
The 74LVC(H)16245A is a high-performance, low-power, low-voltage, Si-gate CMOS device, superior to most advanced CMOS compatible TTL families. Inputs can be driven from either 3.3 or 5 V devices. In 3-state operation, outputs can handle 5 Volt. These features allow the use of these devices as a mixed 3.3 and 5 V environment.
FEATURES
• 5 V tolerant inputs/outputs for interfacing with 5 V logic
• Wide supply voltage range from 1.2 to 3.6 V
• CMOS low power consumption
• MULTIBYTETM flow-through standard pin-out architecture
• Low inductance multiple power and ground pins for minimum noise and ground bounce
• Direct interface with TTL levels
• High-impedance when VCC = 0 V