ST1S12G12R
ST1S12G12R ST1S12G12R - Brand New STMicroelectronics DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
ST1S12G12R
ST1S12G12R - Brand New STMicroelectronics DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: ST1S12G12R In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesST1S12G
TypeVoltage Converter
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000222 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-PackageTSOT-23-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching1.7MHz
Current-Output700mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage1.2V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.5V
Voltage-Input-Max5.5V
Output-Voltage1.2 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current700 mA
Switching-Frequency1.7 MHz
Description
The ST1S12Gxx is a step down DC-DC converter optimized for powering low- voltage digital cores in HDD applications and, generally, to replace the high current linear solution when the power dissipation may cause high heating of the application environment. It provides up to 0.7 A over an input voltage range of 2.5 V to 5.5 V. A high switching frequency (1.7 MHz) allows the use of tiny surface-mount components.
Features
■ Step-down current mode PWM (1.7 MHz) DCDC converter
■ 3% DC output voltage tolerance
■ Synchronous rectification
■ Fixed output voltage 1.2 V, 1.8 V, and ADJ (available on request 1.5 V, 2.5 V and 3.3 V)
■ Enable function
■ Internal soft start
■ Typical efficiency: > 90%
■ 0.7 A output current capability
■ Not switching quiescent current: max 600 µA over temperature range
■ RDSON typ. 250 mΩ and 400 mΩ
■ Uses tiny capacitors and inductors
■ Operative junction temp. -40°C to 125°C
■ Available in TSOT23-5L package
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay