ADM7150ACPZ-1.8-R7
ADM7150ACPZ-1.8-R7 ADM7150ACPZ-1.8-R7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
ADM7150ACPZ-1.8-R7
ADM7150ACPZ-1.8-R7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: ADM7150ACPZ-1.8-R7 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesADM7150
ProductLDO Regulator
TypeRF Linear Regulator
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseLFCSP-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-LFCSP-WD (3x3)
Voltage-Input4.5 V ~ 16 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output800mA
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1A
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.8 V
Operating-Supply-Current8.6 mA
Input-Voltage-MAX16 V
Output-Current800 mA
Input-Voltage-MIN4.5 V
Load-Regulation0.4 % / A
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Dropout-Voltage-Max1 V
Line-Regulation0.01 %/V
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)90 dB
GENERAL DESCRIPTION
The ADM7170 is a CMOS, low dropout linear regulator (LDO) that operates from 2.3 V to 6.5 V and provides up to 500 mA of output current. This high output current LDO is ideal for regulation of high performance analog and mixed signal circuits operating from 6 V down to 1.2 V rails. Using an advanced proprietary architecture, the device provides high power supply rejection and low noise, and achieves excellent line and load transient response with just a small 4.7 µF ceramic output capacitor. Load transient response is typically 1.5 μs for a 1 mA to 500 mA load step.
The ADM7170 is available in 17 fixed output voltage options. The following voltages are available from stock: 1.3 V, 1.8 V, 2.5 V, 3.0 V, 3.3 V, 4.2 V, and 5.0 V. Additional voltages that are available by special order are: 1.5 V, 1.85 V, 2.0 V, 2.2 V, 2.7 V, 2.75 V, 2.8 V, 2.85 V, 3.8 V, and 4.6 V. An adjustable version is also available that allows output voltages that range from 1.2 V to VIN − VDO with an external feedback divider.
Inrush current can be controlled by adjusting the start-up time via the soft start pin. The typical start-up time with a 1 nF soft start capacitor is about 1.0 ms.
The ADM7170 regulator output noise is 5 μV rms independent of the output voltage. The ADM7170 is available in an 8-lead, 3 mm × 3 mm LFCSP, making it not only a very compact solution, but also providing excellent thermal performance for applications requiring up to 500 mA of output current in a small, low profile footprint.
FEATURES
Input voltage range: 2.3 V to 6.5 V
Maximum load current: 500 mA
Low noise: 5 µV rms independent of output voltage at
100 Hz to 100 kHz
Fast transient response: 1.5 μs for 1 mA to 500 mA load step
60 dB PSRR at 100 kHz
Low dropout voltage: 42 mV at 500 mA load, VOUT = 3 V
Initial accuracy: ±0.75%
Accuracy over line, load, and temperature: ±1.25%
Quiescent current, IGND = 0.7 mA at no load
Low shutdown current: 0.25 μA at VIN = 5 V
Stable with small 4.7 µF ceramic output capacitor
Adjustable and fixed output voltage options: 1.2 V to 5.0 V
Adjustable output from 1.2 V to VIN − VDO
Precision enable
Adjustable soft start
8-lead, 3 mm × 3 mm LFCSP package
Supported by ADIsimPower tool
APPLICATIONS
Regulation to noise sensitive applications: ADC and DAC
circuits, precision amplifiers, PLLs/VCOs, and clocking ICs
Communications and infrastructure
Medical and healthcare
Industrial and instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay