D4E-1G20N
D4E-1G20N D4E-1G20N - Brand New Omron Automation and Safety Snap Action, Limit Switches
Get Quote
Buy Now
D4E-1G20N
D4E-1G20N - Brand New Omron Automation and Safety Snap Action, Limit Switches
Manufacturer Part No: D4E-1G20N In Stock
Contact us
ManufacturerOmron Automation and Safety
Product CategorySnap Action, Limit Switches
SeriesD4E-xN
PackagingBulk
Current-Rating5A (AC/DC)
Termination-StyleScrew Terminal
MountingPanel
Mounting-TypeChassis Mount
Features-
Ingress Protection RatingIP67 - Dust Tight, Waterproof
CircuitSPDT
Switch-TypeLimit Switches
Voltage-Rating-AC125 V
Voltage-Rating-DC30 VDC
Valve ActuatorLever, Roller
Contact-FormSPDT
Switch-FunctionOn-Mom
Operating-Force-Torque400gf
Release-Force79.5gf
Pretravel0.080" (2.0mm)
Differential-Travel0.012" (0.3mm)
Overtravel0.158" (4.0mm)
Operating-Force3.92 N
IP CodeIP67
Actuator-MaterialRoller Lever
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay