AT89S4051-24SU
AT89S4051-24SU AT89S4051-24SU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT89S4051-24SU
AT89S4051-24SU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT89S4051-24SU In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
Series89S
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.028254 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-20
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package20-SOIC
Number-of-I-O15 I/O
Speed24MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor8051
RAM-Size256 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM
ConnectivityUART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size4KB (4K x 8)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 5.5 V
Interface-TypeUART
Core8051
Processor-SeriesAT89x
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency24 MHz
Input/output15 I/O
Data-RAM-Size256 B
Number-of-Timers-Counters2 Timer
ADC-ResolutionNo ADC
• Compatible with MCS® 51 Products
• 2K/4K Bytes of In-System Programmable (ISP) Flash Program Memory
– Serial Interface for Program Downloading
– Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
• 2.7V to 5.5V Operating Range
• Fully Static Operation: 0 Hz to 24 MHz
• Two-level Program Memory Lock
• 256 x 8-bit Internal RAM
• 15 Programmable I/O Lines
• Two 16-bit Timer/Counters
• Six Interrupt Sources
• Programmable Serial UART Channel
• Direct LED Drive Outputs
• On-chip Analog Comparator with Selectable Interrupt
• 8-bit PWM (Pulse-width Modulation)
• Low Power Idle and Power-down Modes
• Brownout Reset
• Enhanced UART Serial Port with Framing Error Detection and Automatic Address Recognition
• Internal Power-on Reset
• Interrupt Recovery from Power-down Mode
• Programmable and Fuseable x2 Clock Option
• Four-level Enhanced Interrupt Controller
• Power-off Flag
• Flexible Programming (Byte and Page Modes)
– Page Mode: 32 Bytes/Page
• User Serviceable Signature Page (32 Bytes)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay