NCV8752BSN33T1G
NCV8752BSN33T1G NCV8752BSN33T1G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCV8752BSN33T1G
NCV8752BSN33T1G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCV8752BSN33T1G In Stock
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package5-TSOP
Voltage-InputUp to 5.5V
Current-Output200mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.13V @ 200mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min210mA
Product Details
__
LDO Regulator - Ultra Low I q, Enable, Reset 350 mA
The NCV8772 is 350 mA LDO regulator with integrated reset functions dedicated for microprocessor applications. Its robustness allows NCV8772 to be used in severe automotive environments. Ultra low quiescent current as low as 24 A typical makes it suitable for applications permanently connected to battery requiring ultra low quiescent current with or without load. This feature is especially critical when modules remain in active mode when ignition is off. The Enable function can be used for further decrease of quiescent current in shutdown mode to 1 A. The NCV8772 contains protection functions as current limit, thermal shutdown and reverse output current protection.
Features
• Output Voltage Options: 3.3 V and 5 V
• Output Voltage Accuracy: ±1.5% (TJ = 25°C to 125°C)
• Output Current up to 350 mA
• Ultra Low Quiescent Current: typ 24 μA (max 30 μA)
• Very Wide Range of Cout and ESR Values for Stability
• Enable Function
− 1 μA Max Quiescent Current when disabled
• Microprocessor Compatible Control Functions:
− Reset with Adjustable Power−On Delay
• Wide Input Voltage Operation Range: up to 40 V
• Protection Features
− Current Limitation
− Thermal Shutdown
− Reverse Output Current Protection
• These are Pb−Free Devices
Typical Applications
• Body Control Module
• Instruments and Clusters
• Occupant Protection and Comfort
• Powertrain
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay