LT1963ET-1.8
LT1963ET-1.8 LT1963ET-1.8 - Brand New Linear Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LT1963ET-1.8
LT1963ET-1.8 - Brand New Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT1963ET-1.8 In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
DESCRIPTION
The LT ®1963 series are low dropout regulators optimized for fast transient response. The devices are capable of supplying 1.5A of output current with a dropout voltage of 340mV. Operating quiescent current is 1mA, dropping to <1µA in shutdown. Quiescent current is well controlled; it does not rise in dropout as it does with many other regulators. In addition to fast transient response, the LT1963 regulators have very low output noise which makes them ideal for sensitive RF supply applications.
Output voltage range is from 1.21V to 20V. The LT1963 regulators are stable with output capacitors as low as 10µF. Internal protection circuitry includes reverse battery protection, current limiting, thermal limiting and reverse current protection. The devices are available in fixed output voltages of 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V and as an adjustable device with a 1.21V reference voltage. The LT1963 regulators are available in 5-lead TO-220, DD, 3-lead SOT-223, 8-lead SO, and Exposed Pad 16-lead TSSOP packages.
FEATURES
■ Optimized for Fast Transient Response
■ Output Current: 1.5A
■ Dropout Voltage: 340mV
■ Low Noise: 40µVRMS (10Hz to 100kHz)
■ 1mA Quiescent Current
■ No Protection Diodes Needed
■ Controlled Quiescent Current in Dropout
■ Fixed Output Voltages: 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V
■ Adjustable Output from 1.21V to 20V
■ <1µA Quiescent Current in Shutdown
■ Stable with 10µF Output Capacitor
■ Thermal Limiting
■ 5-Lead TO-220, DD, 3-Lead SOT-223, 8-Lead SO and 16-Lead TSSOP Packages
APPLICATIONS
■ 3.3V to 2.5V Logic Power Supplies
■ Post Regulator for Switching Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay