C1210C335K5RACTU
C1210C335K5RACTU C1210C335K5RACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C1210C335K5RACTU
C1210C335K5RACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C1210C335K5RACTU Out of Stock
Package-Case1210 (3225 Metric)
Capacitance3.3μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX7R
Ratings-
Thickness-Max0.075" (1.90mm)
Electrical Parameters
· Capacitance and Dissipation Factor (DF) are measured under the following conditions:
1kHz and 1 Vrms if capacitance * 10µF
120Hz and 0.5 Vrms if capacitance $ 10µF
· DF limits:
50 -200 Volts ü 2.5%
16 -25 Volts ü 3.5%
6.3 / 10 Volts ü 5.0%
Soldering Process
· 0402 / 1210 case sizes ü Solder Reflow
· 0603 / 0805 / 1206 case sizes ü Solder Wave / Solder Reflow
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay